zmień kontrast powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę uproszczona wersja
Rada Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim

Rada Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim Interpelacje i zapytania

Interpelacja BRP.0003.1.1.2023 (Dotyczy rozeznania rynku dotyczącego zlecenia wykonania przez firmę)

Autor: Szymon Michalak, dodano: 31 stycznia 2023

Tomaszów Mazowiecki, 27.01.2023 r.
Szymon Michalak
Radny Rady Powiatu
Sz.P Mariusz Węgrzynowski
Starosta Tomaszowski
Zarząd Powiatu Tomaszowskiego
za pośrednictwem:
Sz. P Wacławy Bąk,
Przewodniczącej Rady Powiatu
Interpelacja
W sprawie dokonania rozeznania rynku dotyczącego zlecenia wykonania przez firmę
zewnętrzną usługi w zakresie sporządzenia studium wykonalności wraz z kosztorysem
inwestorskim dla zadania polegającego na odbudowie obiektu hydrotechnicznego– dawnego
stawu Starzyckiego.
W związku z otrzymaną odpowiedzią na moją poprzednią interpelację dotyczącą terenów
należących do Skarbu Państwa położonych pomiędzy ulicami: Milenijną, Warszawską i Dzieci
Polskich, zarządzanymi przez Starostę Tomaszowskiego tzw. Stawem Starzyckim, zwracam się w
sprawie dokonania analizy rynku w zakresie zlecenia usługi sporządzenia przez uprawnioną firmę
zewnętrzną dokumentacji określającej perspektywy i koszty odbudowy stawu Starzyckiego ze
szczególnym uwzględnieniem:
- opracowania koncepcyjnego oraz ekspertyzy technicznej wraz z analizą kosztów i efektywności
inwestycji plus modelu jej finansowania.
- sporządzenia dokumentacji inwentaryzacyjnej istniejących obiektów wraz z ekspertyzą ich
poziomu technicznego,
- przeprowadzenia badań pomiarowych w zakresie hydrologii, geodezji, geologii, hydrogeologii
wymaganych do ewentualnych dalszych celów projektowych,
- przeprowadzenia badań użyteczności zbiornika pod kątem małej energetyki wodnej,
- analizę kwestii zwiększenia ochrony zasobów wodnych, w tym przystosowania obszarów
miejskich do zmian klimatu,
- wykorzystania stawu jako zbiornika retencyjnego wód powodziowych
- wykorzystania stawu jako zbiornika wody przeciwpożarowej dla Państwowej Straży Pożarnej,
- wykorzystania stawu jako miejsca rekreacji, rezerwuaru bioróżnorodności na terenach miejskich i
poprzemysłowych.
Uzyskanie przedmiotowej wyceny pozwoli na zaplanowanie w budżecie środków na zlecenie
potrzebnej dokumentacji a w przypadku korzystnej oceny projektu, na zainicjowanie procesu
inwestycyjnego – odbudowy stawu Starzyckiego.
Z powazaniem

31 stycznia 2023, godz. 11:45 - Szymon Michalak

STAROSTA TOMASZOWSKI
wykonujący zadania z administracji rządowej
Tomaszów Mazowiecki, dn. 23.02.2023 r.


Rada Powiatu
w Tomaszowie Mazowieckim






W związku z przekazaną przy piśmie znak: BRP.0003.1.1.2023 z dnia 30.01.2023 r. interpelacją Pana Szymona Michalaka – Radnego Rady Powiatu w sprawie dokonania rozeznania rynku dotyczącego zlecenia wykonania przez firmę zewnętrzną usługi w zakresie sporządzenia studium wykonalności wraz z kosztorysem inwestorskim dla zadania polegającego na odbudowie obiektu hydrotechnicznego – dawnego Stawu Starzyckiego – Starosta Tomaszowski działający w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa, realizujący zgodnie z art.11 ust.1 i art.23.ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jednolity tekst Dz. U. z 2021 r. poz.1899 z późn. zm.) prawa właścicielskie w ramach zadań z zakresu administracji rządowej informuje, że nie jest organem właściwym do podejmowania jakichkolwiek działań w zakresie zlecenia sporządzenia dokumentacji określającej perspektywy i koszty odbudowy dawnego „Stawu Starzyckiego” zlokalizowanego na terenie działek nr : 73/11, 73/14 i 73/16 w obrębie geodezyjnym 0002 miasta Tomaszowa Mazowieckiego. W uzasadnieniu swojego stanowiska, po dokonaniu szczegółowej analizy stanu prawnego objętej ww. wnioskiem nieruchomości (Staw Starzycki) wyjaśniam, co następuje :
Z udzielonej przy piśmie z dnia 17.01.2023 r. odpowiedzi wynika, że do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, którym zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art.23 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r., poz.1899 ze zm.) gospodaruje Starosta Tomaszowski, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej należy tylko i wyłącznie nieruchomość oznaczona w ewidencji gruntów numerem działki 73/17 w obrębie geodezyjnym 0002 miasta Tomaszowa Mazowieckiego o powierzchni 0,1697 ha, sklasyfikowana w tej ewidencji gruntów jako „tereny przemysłowe- Ba”.
Zgodnie bowiem z treścią art.21 tej ustawy do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa należą nieruchomości, które stanowią przedmiot własności Skarbu Państwa i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, oraz nieruchomości będące przedmiotem użytkowania wieczystego Skarbu Państwa. I dalej zgodnie z art.21a ustawy, w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, o którym mowa powyżej, nie wchodzą:
1) grunty pokryte śródlądowymi wodami płynącymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2625 ze zm.) oraz stanowiące własność Skarbu Państwa urządzenia wodne lub ich części oraz budowle i ich części, o których mowa w art.216 ust.5 Prawa wodnego (art.216 ust.5 stanowi bowiem, że urządzenia wodne lub ich części oraz budowle i ich części, znajdujące się na gruntach, o których mowa w ust. 1, stanowią odrębny od tych gruntów przedmiot własności) ;
2) grunty zabudowane urządzeniami wodnymi znajdujące się poza linią brzegu oraz urządzenia wodne lub ich części stanowiące własność Skarbu Państwa, wobec których prawa właścicielskie wykonują podmioty, o których mowa w art.212 ust.1 ustawy Prawo wodne (prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa wykonują: 1) Wody Polskie - w stosunku do śródlądowych wód płynących oraz wód podziemnych).
W tym miejscu należy wyjaśnić, że śródlądowe wody stojące oraz woda w rowach oraz woda w stawie, który nie jest napełniany w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi, znajdujące się w granicach nieruchomości gruntowej stanowią, zgodnie z regulacją zawartą w art.214 ustawy Prawo wodne, własność właściciela tej nieruchomości. Przepis ww . art.214 określa jedynie prawo do wód stojących oraz do wody w rowie i wody w stawie. W odniesieniu do gruntów niepokrytych wodami płynącymi wszystko, co jest częścią składową gruntu, dzieli jego los prawny. Powyższą zasadę widać w regulacji zawartej w art.215 ust.1 ustawy Prawo wodne, zgodnie z którym prawa właścicielskie Skarbu Państwa w stosunku do: wód stojących oraz wody w rowach oraz wody w stawie, który nie jest napełniany w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi, znajdujących się na terenie nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, wykonują podmioty reprezentujące Skarb Państwa w stosunku do tych nieruchomości na podstawie przepisów odrębnych. Ogólna zasada reprezentowania Skarbu Państwa została wyrażona w art. 11 ust.1 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym to przepisem, z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z przepisów niniejszej ustawy oraz odrębnych ustaw, organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami niepokrytymi wodami płynącymi jest starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej.
Z powyższych regulacji wynika, że zapisane w obrębie geodezyjnym 0002 miasta Tomaszowa Mazowieckiego, w jednostce rej. nr 142 działki gruntu :
• działka nr 73/11 o pow. 2,8677 ha, sklasyfikowana w tej ewidencji gruntów jako „pastwiska trwałe – PsV” i „grunty pod stawami – Wsr-PsV”;
• działka nr 73/14 o pow. 2,5793 ha, sklasyfikowana w tej ewidencji gruntów jako „tereny przemysłowe – Ba”, „pastwiska trwałe - PsV” i „grunty pod stawami – Wsr-PsV”;
• działka nr 73/16 o pow. 1,8156 ha, sklasyfikowana w tej ewidencji gruntów jako „tereny przemysłowe – Ba” i „grunty pod stawami – Wsr-PsV”;
stanowiące wg zapisów w tej ewidencji gruntów własność Skarbu Państwa (w ewidencji gruntów nie wskazano organu reprezentującego Skarb Państwa czy też podmiotu gospodarującego gruntami Skarbu Państwa), które objęte zostały protokołem z dnia 13.11.1995 r., na podstawie którego Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Piotrkowie Tryb. przejął nieodpłatnie urządzenia wodne i melioracyjne, a mianowicie : zbiornik wodny z rzeką Czarną położony na działkach 73/10, 73/11, 73/12 i 73/13 o pow. ok. 0,20 ha (obecnie działki nr : 73/14, 73/11, 73/12 i 73/16) i regulację rzeki Czarnej z kanałem i jazem piętrzącym, winny wejść do zasobu Skarbu Państwa, o którym mowa w art.20 pkt.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, a którym to zasobem gospodaruje starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej z tym, że urządzenia wodne znajdujące się na tych działkach stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności winny podlegać pod działanie przepisów ustawy Prawo wodne, w odniesieniu do których prawa właścicielskie wykonują Wody Polskie.
Jednakże na mocy przepisów szczególnych zawartych w ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r., poz.2329) w stosunku do nieruchomości rolnych (nieruchomościami rolnymi – gruntami rolnymi – są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej), które stanowią własność Skarbu Państwa wykonywanie uprawnień właścicielskich powierzone zostało zgodnie z art.5 ust.1 tej ustawy Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest zatem podmiotem, o którym mowa w art. 215 ust.1 ustawy Prawo wodne reprezentującym Skarb Państwa w stosunku do nieruchomości rolnych pokrytych śródlądowymi wodami stojącymi.
A zatem mając powyższe na uwadze, wykonując uprawnienia właścicielskie w odniesieniu do nieruchomości wchodzących w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, a więc w odniesieniu tylko do działki nr 73/17, stanowiącej tereny przemysłowe, nie mam uprawnień do podejmowania działań w zakresie zlecenia sporządzenia dokumentacji określającej perspektywy i koszty odbudowy dawnego „Stawu Starzyckiego” na terenie działek nr : 73/11, 73/14 i 73/16, które nie weszły do zasobu Skarbu Państwa, którym gospodaruje starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej.
Uzupełniająco pragnę dodać, że przyznana na rok 2023 dotacja celowa otrzymana z budżetu państwa na zadania bieżące dotyczące gospodarki gruntami i nieruchomościami Skarbu Państwa nie przewiduje sporządzenia dokumentacji określającej perspektywy i koszty odbudowy dawnego „Stawu Starzyckiego” na terenie działek nr : 73/11, 73/14 i 73/16.

S T A R O S T A
Mariusz Węgrzynowski

13 marca 2023, godz. 10:06 - Teresa Krześlak

Najnowsze interpelacje i zapytania

Brak aktywności